Auto Moto Sport doporučuje Kiddy

ams TU E Kindersitz kiddy 1415 80Známý německý motoristický časopis Auto Moto Sport testoval ve spolupráci se zkušebnou TÜV dětské autosedačky. Nárazovým testum podrobil 3 autosedačky skupiny I (9-18kg, 9měsíců-4 roky). Römer, Chicco a Kiddy.


Po skvělém výsledku ve společném testu ADAC a STIWA v roce 2013 (hodnocení 1,4) byla autosedačka Kiddy Phoenixfix Pro2 podrobena dalšímu nárazovému testu v akreditované zkušebně. Výsledkem tohoto nezávislého testu je, že Auto Moto Sport doporučuje autosedačku Britax Römer Multitech II pokud je používaná proti směru jízdy, Kiddy Phoenixfix Pro 2 po směru jízdy. Chicco Oasys 1 Isofix a Britax Römer Multitech II obě orientované po směru jízdy získaly podmínečné doporučení.

A nyní se podívejme co zkušení technikové říkají jednotlivým sedačkám.

Nejprve testovali Britax Römer, tato vícerozsahová autosedačka (skupina I a II, tj. od 9 do 25 kg), byla testována pouze v rozsahu 9-18 kg, neboť připravená zkušební figurina pokrývala jen jednu oblast. První crash test v rychlosti 50 km/h absolvovala orientovaná proti směru jízdy. Bohužel jen doba správné instalace trvala i u zkušených techniků přibližně jednu hodinu. Jako velmi důležité uváději nastavení spravného úhlu podpůrné nohy. Pokud je správně nainstalována, dosahuje tato autosedačka při orientaci proti směru jízdy dobrých výsledků. Jiná situace avšak nastává při orientaci Britax Römeru po směru jízdy. Při této orientaci zjistili zvýšené riziko zranění hlavy a horní části těla.

Podobně dopadla v testu i autosedačka Chicco Oasys 1 Isofix, i když ze zcela jiných důvodů. Vzhledem k tomu, že může být ve vozidle instalována jen ve spojení Isofixových konektorů a Top Tether pásu, je její spojení s vozidlem velmi těsné a ponechává málo prostoru pro případný posun. Silný zadržovací účinek pak vede ke zvýšeným hodnotám zatížení v oblasti hlavy s důsledkem zvýšení rizika jejího poranění. I když sedačka vyhovuje požadavkům normy ECE R44, ukazuje se Chicco jako slabší.

Poslední autosedačkou v testu byl Phoenixfix Pro2 od Kiddy. Očekávání techniků splnila beze zbytku. Všechny měřené hodnoty zůstaly v zelených polích. Její zvláštností je ochranný pultík, který dítě svojí velkou plochou účinně chrání v horní části těla. Přestože se horní polovina těla volně pohybovala a hlava slabě narazila do horní plochy pultíku, náraz byl neměřitelně malý.

Dále Auto Moto Sport uvádí: Ne každé dítě se s objemným ochranným pultíkem smíří. Ale pokud se Vám ho podaří na pultík navyknout, můžeme ho doporučit. Ovládání sedačky je tak dokonalé, že nelze si přát lepší. Lehká a dobře polstrovaná autosedačka se snadno instaluje do každého auta a můžete ji používat i bez upnutí konektory ISOFIXu. Přizpůsobení rostoucímu dítěti je díky nastavitelnému a odnímatelnému polštářku velmi snadné. A další věc hovořící pro tuto sedačku je její velmi výhodná cena.

 

Tabulka s výsledky testu

Více informací o testu na stránkách Auto Moto Sportu.